How fast will an object with a mass of 15 kg accelerate if a force of 72 N is constantly applied to it?

2 Answers
Mar 14, 2018

The acceleration is 4.8 m/s^2.

Explanation:

The formula that describes the relationship discussed in Newton's 2nd Law is

F = m*a.

To find acceleration when knowing force and mass, we need to do some algebra on the above formula. Divide both sides by m and cancel where possible.

F/m = (cancel(m)*a)/cancel(m)
So
a = F/m

If we plug your data into that equation and perform the indicated division, we find that

a = F/m = (72 N)/(15 kg) = 4.8 N/(kg)

The usual units for acceleration are m/s^2.
N/(kg) does not look so much like acceleration.
But, if we look at F = m*a we will see that 1 Newton, applied to a mass of 1 kg, will cause acceleration of 1 m/s^2. So the Newton is equivalent to (kg*m)/s^2. That combination of units was named the Newton to honor Isaac.

Therefore,

a = F/m = 72 N/15 kg = 4.8 N/kg = 4.8 m/s^2

I hope this helps,
Steve

Mar 15, 2018

4.8 \ "m/s"^2

Explanation:

We use Newton's second law of motion here, which states that

F=ma

where m is the mass of the object in kilograms, a is the acceleration of the object in "m/s"^2, and F is the force acting on the object in newtons.

We need to solve for acceleration, so we can rearrange the equation into

a=F/m

Now, plugging in the given values, we get

a=(72 \ "N")/(15 \ "kg")

=4.8 \ "m/s"^2

So, the object's velocity will keep increasing by 4.8 \ "m/s" every second towards the direction of the force applied.