A balanced lever has two weights on it, the first with mass 3 kg and the second with mass 4 kg. If the first weight is 8 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 15, 2018

The distance is =6m

Explanation:

commons.wikimedia.orgcommons.wikimedia.org

The first mass is M_1=3kg

The distance a=8m

The second mass is M_2=4kg

Taking moments about the fulcrum

M_2xxb=M_1xxa

The distance

b=(M_1xxa)/(M_2)=(3*8)/4=6m