A compound has the empirical formula of "CH"_2"O" and a molar mass of 60 g/mole. What is the molecular formula?

1 Answer
Apr 3, 2018

"C"_2"H"_4"O"_2

Explanation:

Empirical formula "= CH"_2"O"
Empirical formula mass "= 12g/mol + 2 g/mol + 16 g/mol = 30 g/mol"

"Molecular formula mass"/"Empirical formula mass" = "60 g/mol"/"30 g/mol" = 2

Molecular formula = 2 × "CH"_2"O" = "C"_2"H"_4"O"_2