A simple pendulum sits on a merry go round moving with 4ms and having a radius of 2m. Calculate the time period of the pendulum?

1 Answer

Period, I get 0.395 s.

Explanation:

The formula for the period of a pendulum is

T=2πLg

To solve this problem we need to interpret g as the vector sum of the normal value of g and the centripetal acceleration due to that 4 m/s rotation. The reason we need to do that is that the "restoring force" is increased by the centripetal force.

The centripetal acceleration is given by

ac=v2r=(4ms)22m=8ms2

The centripetal acceleration is perpendicular to straight down (the direction of normal g). Therefore the sum of the 2 accelerations is found using Pythagoras:

asum=(9.8ms2)2+(8ms2)2=12.65ms2

So, for this situation, we use 12.65ms2 as the value of g in the formula for the period of a pendulum.

T=2πLg=2π0.05m12.65ms2=0.395s

Hmmm, I know you said the answer was 0.30 s. I am continuing the request to "double check my answer".

I hope this helps,

Steve