An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 16 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12 cm, how much work would it take to turn the wheel 8 cm?

1 Answer
Apr 4, 2018

The work is =4.18J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=0.16m

The radius of the wheel is R=0.12m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.12=4g*0.16

F=(4g*0.16)/0.12=52.3N

The force is F=52.3N

The distance is d=0.08m

The work is

W=Fxxd=52.3*0.08=4.18J