A stone of mass 1.0kg is dropped from a certain height and takes 8 seconds for the stone to strike the sandy ground, upon reaching the ground the stone penetrate 5.0 into the ground ( take g=10m/s) A)calculate de height from where the stone is dropped?

1 Answer

H_"total"=325m

Explanation:

Acceleration due to gravity =+g=10m//s^2
Initial velocity=0m//s
Time taken for Stone to hit the ground =8secs
H_1=5.om
Applying eqns of motion under gravity
V =u + gt
V =0 + (10x8)
V =80m//s
Recall:
v^2=u^2 +2gH
Let H_2=height to ground level
80^2=0^2 + 2(10H_2)
6400-0= + 20H_2
6400=20H_2
H_2=(6400)/20
H_2=320m
Total height=H_1+H_2
=(320+5)m
=325m