A balanced lever has two weights on it, the first with mass 72kg and the second with mass 18kg. If the first weight is 6m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 27, 2018

The distance is =24m

Explanation:

![www.thoughtco.com](useruploads.socratic.org)

The mass M1=72kg

The mass M2=18kg

The distance a=6m

Taking moments about the fulcrum

M1×a=M2×b

b=M1×aM2=72×618=24m