How do you find the density of a fluid?

A 5.00 kg iron (density = 7.86x103 kg/m3) block is attached to a spring scale and submerged in a fluid of unknown density. The spring scale reads 6.16 N. What is the density of the fluid?

1 Answer
May 1, 2018

Given,

m = 5.00"kg"

mg = 49"N"

w' = 6.16"N"

rho_x = (7.86*10^3"kg")/"m"^3

Now recall Archimedes' principle,

F_"B" = rho_ℓVg

And Newton's second law,

SigmaF = ma

Let's derive the volume of the object, with your given data,

V_x = m/rho_x = 6.36*10^-4"m"^3

And recall that the volume of the fluid displaced will equal the volume of the object submerged. Thus, V_ℓ = V_x = V.

Hence,

SigmaF = F_"B" - mg = w'

=> rho_ℓVg - mg = w'

=> rho_ℓ = (w' + mg)/(Vg) approx (8.85*10^3"kg")/"m"^3

is the density of the fluid we immersed our object in (almost as dense as mercury!).