How many grams are there in 7.50 x 10^237.50x1023 molecules of H_2SO_4H2SO4?

2 Answers
May 14, 2018

Well, how many grams in 6.022xx10^236.022×1023 "sulfuric acid molecules"sulfuric acid molecules?

Explanation:

It is a fact that such a quantity has a mass of 98.08*g98.08g. Why? Because 6.022xx10^236.022×1023 particles SPECIFIES a molar quantity. And we know (or can calculate) that sulfuric acid has a molar mass of 98.08*g98.08g...

And so we take the quotient....

(7.5xx10^23*"sulfuric acid particles")/(6.022xx10^23*"sulfuric acid particles"*mol^-1)xx98.08*g*mol^-1=122*g7.5×1023sulfuric acid particles6.022×1023sulfuric acid particlesmol1×98.08gmol1=122g...

May 14, 2018

122.5g122.5g

Explanation:

  • 1st, we need to convert 7.507.50x10^231023molecules into moles

7.507.50x10^231023molecules x (1mol)/(6.02x10^23)1mol6.02x1023 =1.25mol1.25mol

  • Now we convert 1.25mol1.25mol to grams (g)(g)

1.25cancel(mol x (98g)/(1cancel(mol) = 122.5g

  • Note, when converting to grams, its gram formula mass / 1mol. The formula mass is all the element's masses added together

H_2 = 1g x 2 = 2g

S = 32g

O_4 = 16g x 4 = 64g

2g + 32g + 64g = (98g)/(1mol)