What is the final velocity of the lighter object? (See below)

Two objects whose masses are 1 kg1kg and 4 kg4kg collide with equal and opposite velocities of magnitude 10 m^-110m1. They bounce off one another, and the heavier object has a final velocity of 5ms^-15ms1 in its original direction. What is the final velocity of the lighter object?

2 Answers
May 14, 2018

The problem is incorrectly specified. The heavier object continues on at -2" m/s"2 m/s and the lighter object rebounds at -22" m/s"22 m/s

Explanation:

Given: m_1 = 1" kg", m_2 = 4" kg", vec(u_1)= 10" m/s", vec(u_2) = -10" m/s", vec(v_2) = -5" m/s"m1=1 kg,m2=4 kg,u1=10 m/s,u2=10 m/s,v2=5 m/s

NOTE: I have chosen the direction of the velocity of the lighter object to be positive and the direction of the velocity of the heavier object to be negative.

Take the following equation from this Momentum reference to check whether the initial information is consistent:

vec(v_2) = (m_2-m_1)/(m_1+m_2)vec(u_2)+ (2m_1)/(m_1+m_2)vec(u_1)v2=m2m1m1+m2u2+2m1m1+m2u1

We know all of these values:

vec(v_2) = (4" kg"-1" kg")/(1" kg"+4" kg")(-10" m/s")+ (2(1" kg"))/(1" kg"+4" kg")(10" m/s")v2=4 kg1 kg1 kg+4 kg(10 m/s)+2(1 kg)1 kg+4 kg(10 m/s)

vec(v_2) = -2" m/s" color(red)(larr "This is inconsistent"v2=2 m/sThis is inconsistent

Let's find the velocity of m_1m1:

vec(v_1) = (m_1-m_2)/(m_1+m_2)vec(u_1)+ (2m_2)/(m_1+m_2)vec(u_2)v1=m1m2m1+m2u1+2m2m1+m2u2

vec(v_1) = (1" kg"-4" kg")/(1" kg"+4" kg")(10" m/s")+ (2(4" kg"))/(1" kg"+4" kg")(-10" m/s")v1=1 kg4 kg1 kg+4 kg(10 m/s)+2(4 kg)1 kg+4 kg(10 m/s)

vec(v_1) = -22" m/s"v1=22 m/s

May 14, 2018

10 m/s in the direction opposite its original motion.

Explanation:

"Momentum before = momentum after"Momentum before = momentum after

m_1*u_1 + m_2*u_2 = m_1*v_1 + m_2*v_2m1u1+m2u2=m1v1+m2v2

1 "kg"*(-10 m/s) + 4 "kg"*10 m/s = 1 "kg"*v_1 + 4 "kg"*5 m/s1kg(10ms)+4kg10ms=1kgv1+4kg5ms

Solving for v_1v1

v_1 = (1 "kg"*(-10 m/s) + 4 "kg"*10 m/s - 4 "kg"*5 m/s)/(1 kg) v1=1kg(10ms)+4kg10ms4kg5ms1kg

v_1 = (-10 "kg"*m/s + 40 "kg"*m/s - 20 "kg"m/s)/(1 kg) v1=10kgms+40kgms20kgms1kg

v_1 = (10 cancel(kg)*m/s)/(1 cancel(kg)) = 10 m/s

Since v_1 is positive but u_1 was negative, this is the opposite direction of its original motion.

I hope this helps,
Steve