An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 14 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 27 cm, how much work would it take to turn the wheel 6 cm?

1 Answer
May 17, 2018

The work is =1.22J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.org)

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=0.14m

The radius of the wheel is R=0.27m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.27=4g*0.14

F=(4g*0.14)/0.27=20.33N

The force is F=20.33N

The distance is d=0.06cm

The work done is

W=Fd=20.33xx0.06=1.22J