An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 5 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 35 m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Jun 28, 2018

The force is F=5.6N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=5m

The radius of the wheel is R=35m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*35=4g*5

F=(4g*5)/35=5.6N

The force is F=5.6N