A balanced lever has two weights on it, the first with mass 9 kg and the second with mass 4 kg. If the first weight is 12 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jul 1, 2018

The distance is =27m

Explanation:

commons.wikimedia.orgcommons.wikimedia.org

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

The mass M_1=9kg

The mass M_2=4kg

The distance a=12m

Taking moments about the fulcrum

M_1gxxa=M_2gxxb

So,

9gxx12=4gxxb

b=(108g)/(4g)=27m