A balanced lever has two weights on it, the first with mass 12 kg and the second with mass 4 kg. If the first weight is 15 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

2 Answers

45\ m

Explanation:

Let x be the distance of second mass 4kg from the fulcrum.

Since, the lever is balanced about the fulcrum i.e. net moment about fulcrum must be zero.
Now, taking moment of both the masses about the fulcrum as follows

12\times g\times 15=4\times g\times x

x=45\ m

Jul 6, 2018

45 meters

Explanation:

For a balanced lever, we have the relationship:

m_1d_1=m_2d_2

where:

  • m_1,m_2 are the masses of the two weights

  • d_1,d_2 are the distances the weights are from the fulcrum

So, we get:

12 \ "kg"*15 \ "m"=4 \ "kg"*d_2

d_2=(180color(red)cancelcolor(black)"kg""m")/(4color(red)cancelcolor(black)"kg")

=45 \ "m"