If a rocket with a mass of 3900 tons vertically accelerates at a rate of 7/8 m/s^2, how much power will the rocket have to exert to maintain its acceleration at 5 seconds?

1 Answer
Jul 8, 2018

Approximately 182.14 megawatts.

Explanation:

We first find the net force acting on the rocket using Newton's second law of motion, which states that,

F_"net"=ma

where:

  • F_"net" is the net force in newtons

  • m is the mass in kilograms

  • a is the acceleration in meters per second squared

Here, the net force is the force applied to the rocket by acceleration plus the rocket's weight.

:.F_"net"=ma+mg

=m(a+g)

Substituting our values, we get:

F_"net"=3900000 \ "kg"(0.875 \ "m/s"^2+9.8 \ "m/s"^2)

=41632500 \ "N"

Now, we find the velocity of the rocket, given by the equation:

v=u+at

where:

  • v is the final velocity

  • u is the initial velocity

  • a is the acceleration

  • t is the time taken

Assuming u=0, we find the rocket's speed after five seconds:

v=0+0.875 \ "m/s"^2*5 \ "s"

=4.375 \ "m/s"

Power is given by the equation:

P=F*v

where:

  • P is the power in watts

  • F is the force in newtons

  • v is the velocity in meters per second

So, we get:

P=41632500 \ "N"*4.375 \ "m/s"

=182142188 \ "W"

~~182.14 \ "MW"