Question #13b3d

1 Answer
Mar 6, 2014

The kinetic energy increases by 125 %.

Explanation:

Let initial momentum be pp and kinetic energy be KK.

p = mvp=mv

If pp increases by 50% (0.50pp)

the new momentum p' = p + 0.50p = 1.50p

The initial K = 1/2 mv^2 = (mv)^2/(2m) = p^2/(2m)

The new kinetic energy K' = (p')^2/(2m)

So (K')/K = (p'^2)/ p^2

(K')/K = (1.50p)^2/p^2 = 1.50^2/1 = 2.25

K' = 2.25 K

% change = (K' – K)/K × 100 % = (2.25 K – K)/K × 100 % = 125 %

% increase in kinetic energy = 125%