Question #2808f

1 Answer
May 23, 2015

The velocity of sound is equal to its wavelength times its frequency in Hz. v=lambdafv=λf, where lambalamba is the wavelength and ff is the frequency. 1 Hertz=1/"s"1s

Scientists have detected infrasonic sound waves with frequencies as low as 13 Hz being produced by elephants. Assuming a speed of sound of 350 m/s, determine the wavelength of these sound waves.

Given:
f=13"Hz"=13/"s"f=13Hz=13s
v=350"m/s"v=350m/s

Unknown:
lambdaλ

Solution:
Solve v=lambdafv=λf for lambdaλ .

lambda=v/f=(350m/cancel(s))/(13/cancel"s") = 27"m"

http://www.physicsclassroom.com/calcpad/sound/problems