Question #227e7

1 Answer
Dec 14, 2014

23.36 ml is required.

H_2SO_(4(aq))+2NaOH_((aq))rarrNa_2SO_(4(aq))+2H_2O_((l))

c=n/v

So n = cv

So we can get the no. moles of H_2SO_4:

n = 0.102xx(15)/(1000)=1.53xx10^(-3)mol

From the equation we can see that the no. moles NaOH must be 2x this amount:

nNaOH = 1.53xx10^(-3)xx2=3.06xx10^(-3)

c=n/v

So v=n/c=(3.06xx10^(-3))/(0.131)=23.36xx10^(-3)dm^3

v=23.36cm^3

(or ml)