How much energy is required to raise the temperature of a 300*g mass of water by 75*K?

1 Answer
Apr 18, 2016

Approx. 94 kJ

Explanation:

DeltaT = 75 K, "specific heat of water" = 4.186*J*K^-1*g^-1, mass of water = 300*g.

"Heat required" = 75*Kxx4.186*J*K^-1*g^-1xx300*g = ??kJ

Will the water turn to steam when you have put in this energy?