Question #020f1

1 Answer
Jan 8, 2017

Velocity of the car just brfore its impact with the stationary truck is v_i=2"m/s" The car comes to rest finally, So its final velocity v_f=0"m/s".The car travels 5m after its impact.Hence s=5m

Using equation of kinematics we can write

v_f^2=v_i^2-2as,where a is the average retardation produced.

0^2=20^2-2axx5=>a=40"m/"s^2

So the force exerted by the seat belt on the passenger of mass m=90kg will be

F=ma=90xx40N=3600N