Question #9ed66

1 Answer
Nov 28, 2016

Given

"wt of the object in air"=320N

"wt of the object in water"=255N

"wt of the object in oil"=295N

We know
"the density of water"= d_w=1000kgm^-3

"acceleration due to gravity "g=9.8ms^-2

Wt of displaced water by the object
="Its wt in air"-"wt in water"

=320-255=65N

So mass of displaced water m_w=65/9.8kg=6.63kg

Volume of displaced water or volume of the object v=m_w/d_w=6.63/1000m^3=6.63xx10^-3m^3

"mass of the object"=m ="its wt"/g=320/9.8kg=32.65kg

a) "density of the object"=d=m/v=32.65/(6.63xx10^-3)kgm^-3=4924.6kgm^-3

b) The wt of displaced oil by the object
="Its wt in air"-"wt in oil"

=320-295=25N

If the density of oil be d_o

then

vxxd_o xxg=25

=>d_o=25/(vxxg)=25/(6.63xx10^-3xx9.8)kgm^-3

=384.77kgm^-3