If the volume of an ideal gas at "350 torr" of pressure and 25^@ "C" is "450 L", at what temperature is its volume "420 L" and pressure "830 torr" in a sealed balloon?

1 Answer

386.6 degrees C

Explanation:

(V_1 xx P_1)/T_1 = (V_2 xx P_2)/T_2

V_1 = 450
P_1 = 350
T_1 = 273 + 25 = 298 temperature must be calculated in degrees K or absolute zero.

V_2 = 420
P_2 = 830
T_2 = unknown ?

putting these values into the equation gives

(450 xx 350)/298 = (420 xx 830)/T_2 Solving for T_2 gives

T_2 = (420 xx 830 xx 298)/ (450 xx 350) solving gives

#T_2 = 659.57333333 subtract 273 to bring back to degrees C and round off to four significant figures. gives

T_2 = 386.6