Question #ca49c

1 Answer
Jan 31, 2017

Balanced equation of the given reaction

Zn(s)+2HCl(aq)->ZnCl_2(aq)+H_2(g)

As per this equation the interacting mole ratio of Zn and HCl is 1:2
Reacting amount of HCl i= 8.2L 3.5 M HCl = 8.2xx3.5mol=28.7mol HCl. If it requires xmol Zn then

x/28.7=1/2

=>x=28.7/2mol=28.7/2molxx65.3g"/mol"~~937g