Question #6f6c9

1 Answer
May 12, 2017

122.5 m from the top of the tower.

Explanation:

Using v^2-u^2=at, to find the velocity of the ball at the 5th second of the fall.

Given u=0, a=9.8 , t=5
we get v= 49 m*s^-1

Distance traveled by the stone is

s=vt-(1/2)(g)(t^2)

s=49*5-(1/2)*10*5^2

s=122.5

The stone is at distance of 122.5 m from the top of the tower at the 5th second.