1(a). How much will €5000 will become, if they are invested for 7 years at 4.5% per annum compounded every month? (b). If an amount €7000, invested for 10 years compounded every year doubles, at what rate was it invested?

1 Answer
Sep 23, 2017

1.(a) 6847.26 euros and 1.(b) r=7.177%

Explanation:

Let P be the amount invested at annual interest rate of r% for t number of years compounded n times a year - note that compounded every year means n=1; compounded every half-year means n=2; compounded every quarter means n=4 and compounded every month means n=12.

then the amount after t years becomes P(1+r/(100n))^(nt)

We have P=5000 euros, r=4.5%, t=7 years and n=12

1.(a) Hence amount becomes 5000(1+4.5/1200)^84

One can calculate it using a scientific calculator as this is

5000(1+9/2400)^84=5000(1+3/800)^84

= 5000xx1.00375^84=5000xx1.369452257=6847.261285

or 6847.26 euros.

1.(b) Here we have P=7000 euros, r is not known, t=10 years and n=1 and amount becomes 14000, as it doubles and hence

14000=7000(1+r/100)^10 or (1+r/100)^10=14000/7000=2

Hence taking log (base 10), 10log(1+r/100)=log2=0.301003

or log(1+r/100)=0.030103

or 1+r/100=10^0.0301=1.07177

hence r/100=0.07177

and r=7.177%