What is pH of the solution if a. 41mL of 0.310molL1 NaOH(aq) is added to if 31mL of 0.310molL1 HCl(aq)? And b. if a 31mL volume of 0.310molL1 of HCl(aq) solution are added to 21mL 0.410molL1 NaOH?

1 Answer
Jul 2, 2017

IMPORTANT.....In each case we assume the volume are additive.......

Explanation:

..............and we remember that pH=log10[H3O+] by definition.... and we must also write the following equation to show the 1:1 equivalence..........

NaOH(aq)+HCl(aq)NaCl(aq)+H2O(l)

(a) Unequal volumes of same concentration acid and base are added.....there is a 10mL excess of 0.310molL1 sodium hydroxide solution in a NEW volume of 72.0mL solution........

Moles of NaOH(aq)Volume=0.01L×0.310molL172.0mL×103LmL1=0.0431molL1

........with respect to NaOH.

pOH=log10[HO]=log10(0.0431)=(1.37)

pH=14pOH=141.37=12.6

(b) This time an EXCESS of acid is added......

Moles of acid=31.0×103L×0.310molL1=9.61×103mol

Moles of base=21.0×103L×0.410molL1=8.61×103mol

And thus [H3O+]=1.00×103mol52×103L=0.0192molL1

pH=log10[H3O+]=log10(0.0192)=(1.71)=1.71

Are the respective pH values consistent with (i) an excess of base, and (ii) an excess of base? Enquiring minds want to know!

For the background to these calculations, see here for pH and pOH and here for buffers