What will be the volume of a copper nugget, if its weight is equal to that of a piece of lead having volume 2.62cm^3?

Density of copper is 8.96(gm.)/(cm^3) and that of lead is 11.4(gm.)/(cm^3).

1 Answer
Sep 25, 2017

Volume of copper should be 3.333 cm.^3

Explanation:

As weight is volume multiplied by density of an object,

weight of lead is 2.62xx11.4 g.

Let the volume of copper be V_c

its weight would be V_cxx8.96 and as it is equal to weight of lead

V_cxx8.96=2.62xx11.4

or V_c=(2.62xx11.4)/8.96=29.868/8.96=3.333 cm.^3