A 17.5 g sample of metal at 125.0°C is placed in a calorimeter with 15.0 g of water at 25.0°C. if the temperature of the water rises to 30.0°C, what is the specific heat of the metal?

1 Answer
Jul 22, 2016

The specific heat of the meta is Cp=0.189JgoC

Explanation:

This is a thermo-equillibrium situation. We can use the equation

Loss of Heat of the Metal = Gain of Heat by the Water

Qm=+Qw

Q=mΔTCp

Q= Heat
m= mass
ΔT=(TfTi)
Tf= Final Temp
Ti= Initial Temp
CP= Specific Heat

Metal
Water
m=17.5g
Tf=30.0oC
Ti=125.0oC
CP=x

Water
m=15.0g
Tf=30.0oC
Ti=25.0oC
CP=4.184JgoC#

Qm=+Qw
[m(TfTi)Cp]=m(TfTi)Cp

[17.5g(30oC125oC)x]=15g(30oC25oC)4.184JgoC

[17.5g(95oC)x]=15g(5oC))4.184JgoC

(1662.5goC)x=313.8J

1662.5goCx1662.5goC=313.8J1662.5goC

Cp=0.189JgoC