A balanced lever has two weights on it, one with mass 2 kg and one with mass 8 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

2 Answers
Mar 30, 2018

1m

Explanation:

The concept that comes into use here is torque. For the lever to not tip over or rotate, it must have a net torque of zero.

Now, the formula of torque is T=F*d.

Take an example to understand, if we hold a stick and attach a weight at the front of the stick, it doesn't seem too heavy but if we move the weight to the end of the stick, it seems a lot heavier. This is because the torque increases.

Now for the torque to be same,
T_1=T_2

F_1*d_1=F_2*d_2

The first block weighs 2 kg and exerts approximately 20N of force and is at a distance of 4m

The first block weighs 8 kg and exerts approximately 80N

Putting this in the formula,

20*4=80*x

We get that x= 1m and hence it must be placed at a distance of 1m

Mar 30, 2018

The distance is =1m

Explanation:

www.thoughtco.comwww.thoughtco.com

The mass M_1=2kg

The mass M_2=8kg

The distance a=4m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxb

The distance is

b=(M_1xxa)/(M_2)=(2*4)/(8)=1m