A balanced lever has two weights on it, the first with mass 5 kg and the second with mass 80 kg. If the first weight is 16 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
May 8, 2018

The second mass is 1m from the fulcrum

Explanation:

Balancing a lever means balancing the moment or torque in the system.

Knowing that moment is equal to the force applied multiplied by the length of the lever arm (M=Fxxr), we can write an equation for the balance:

F_1xxr_1=F_2xxr_2

Now, lets plug in our numbers:

F_1=5kgxxg
F_2=80kgxxg
r_1=16m
r_2=Xm

I multiplied the masses by the gravitational constant g to assure that it's a force. This is an extra step for this specific question, but important when dealing with units.

cancel(g)xx5xx16=cancel(g)xx80xxX

Notice that the gravitational constant cancels (why I said this was extra for this question)

5xx16=80X

80=80X

color(green)(rArrX=1m)