A balloon rises at the rate of 8 ft/sec from a point on the ground 60 ft from the observer. How do you find the rate of change of the angle of elevation when the balloon is 25 ft above the ground?

1 Answer
Apr 3, 2015

To solve this related rates (of change) problem:

Let y = the height of the balloon and let theta = the angle of elevation.
We are told that (dy)/(dt)=8 ft/sec.
We are asked to find (d theta)/(dt) when y=25 ft.

Draw a right triangle with base = 60 ft (that doesn't change), height y and angle opposite height theta.

Then tan theta = y/60 and y=60 tan theta.

Differentiating with respect to t gives us:

d/(dt)(y)=d/(dt)(60 tan theta).

(dy)/(dt) = 60 sec^2 theta (d theta)/ (dt).

We are asked to find (d theta)/(dt) when y=25.

We have: 8= 60 sec^2 theta (d theta)/ (dt), so

(d theta)/ (dt)=8/60 cos^2 theta = 2/15 cos^2 theta.

We need cos theta when y=25.
With base = 60 and height = 25, we get hypotneuse c= sqrt (60^2 + 25^2) = sqrt ((5*12)^2+(5*5)^2)=5sqrt ((12)^2+(5)^2) = 5*13 = 65.

So, when y=25, we have: cos theta = 60/65=12/13.

So
(d theta)/ (dt) = 2/15 cos^2 theta= 2/15 (12/13)^2 = 96/845 radians / sec
.
(Remember, in order to use d/(d theta)(tan theta) = sec^2 theta, we must have theta either a real number or the radian (not degree) measure of an angle.)