A car driving at 41m/s hits the brakes and comes to a stop in 4.8 seconds. How fast was it going after 2.4 seconds?

2 Answers
Aug 23, 2015

In general it is not possible to answer this question without knowing the form of the deceleration curve.

Explanation:

In the (extremely unlikely) case that deceleration is linear, the car would have been going 20.5 m/s after 2.4 sec.

The image below shows 3 possible (of infinitely many) deceleration patterns with different speeds for each one at time 2.4 seconds.
enter image source here

Aug 25, 2015

20.5 m

Explanation:

I believe it is reasonable to assume average acceleration.

First you need to determine the average acceleration .
Known:
initial velocity, vi=41m/s
final velocity, vf=0m/s
time interval, t=4.8s

Unknown:
acceleration, a

Equation:

a=vfvit

Solution:

a=vfvit=0m/s41m/s4.8s

a=-8.542 m/s2

Second you need to determine the velocity at 2.4s. You will need the average acceleration from the first part.
Known:
acceleration, a=-8.542 m/s2
beginning velocity, v1=41m/s
time interval, t=2.4s

Unknown:
velocity at t=2.4s, which we will represent as v2

Equation:

a=v2v1t

Solution: Rearrange the equation to isolate v2, then solve for v2

v2=v1+at=41m/s+(8.542m/s2)(2.4s)=20.5 m