A charge of 12 C passes through a circuit every 4 s. If the circuit can generate 8 W of power, what is the circuit's resistance?

1 Answer
Sep 27, 2016

I got: 0.9Omega

Explanation:

Here we have a current I of charge passing through the circuit in a given time, or:
I="charge"/"time"=12/4=3A
The power is energy delivered by our charges (passing in the circuit) at each second.
We can write power in general as:
P=VI But here we take advantage of Ohm's Law, V=RI, to rearrange our expression of Power to include resistance as:
P=I^2R
so that:
R=P/I^2=8/9=0.89=0.9Omega