A charge of -2 C2C is at the origin. How much energy would be applied to or released from a 4 C4C charge if it is moved from (-7 ,5 ) (7,5) to (9 ,-2 ) (9,2)?

1 Answer
Jan 25, 2018

The energy released is =0.56*10^9J=0.56109J

Explanation:

The potential energy is

U=k(q_1q_2)/rU=kq1q2r

The charge q_1=-2Cq1=2C

The charge q_2=4Cq2=4C

The Coulomb's constant is k=9*10^9Nm^2C^-2k=9109Nm2C2

The distance

r_1=sqrt((-7)^2+(5)^2)=sqrt74mr1=(7)2+(5)2=74m

The distance

r_2=sqrt((9)^2+(-2)^2)=sqrt(85)r2=(9)2+(2)2=85

Therefore,

U_1=k(q_1q_2)/r_1U1=kq1q2r1

U_2=k(q_1q_2)/r_2U2=kq1q2r2

DeltaU=U_2-U_1=k(q_1q_2)/r_2-k(q_1q_2)/r_1

=k(q_1q_2)(1/r_1-1/r_2)

=9*10^9*((-2)*(4))(1/sqrt74-1/sqrt(85))

=-0.56*10^9J

The energy released is =0.56*10^9J