A container has a volume of 3 L3L and holds 16 mol16mol of gas. If the container is expanded such that its new volume is 6 L6L, how many moles of gas must be injected into the container to maintain a constant temperature and pressure?

1 Answer
Aug 17, 2016

32 moles of gas must be injected into the container.

Explanation:

The answer can be calculated by using Avogadro's law:

v_1/n_1 = v_2/n_2v1n1=v2n2

The number 1 represents the initial conditions and the number 2 represents the final conditions.

Identify your known and unknown variables:

color(magenta)("Knowns:"Knowns:
v_1v1= 3 L
v_2v2= 6 L
n_1n1= 16 mol

color(teal) ("Unknowns:"Unknowns:
n_2n2

Rearrange the equation to solve for the final number of moles:

n_2=(v_2xxn_1)/v_1n2=v2×n1v1

Plug in your given values to obtain the final number of moles:

n_2=(6 cancelLxx16mol)/(3\cancel"L") = 32 mol