A container with a volume of 7 L7L contains a gas with a temperature of 490^o C490oC. If the temperature of the gas changes to 570 ^o K570oK without any change in pressure, what must the container's new volume be?

1 Answer
Jun 3, 2016

V_f=4.73" "LVf=4.73 L

Explanation:

V_i=7" "LVi=7 L

T_i=570 ^o C=570+273=843 ^o KTi=570oC=570+273=843oK

"the unit "^o C" must be converted to unit "^o K"the unit oC must be converted to unit oK

T_f=570 ^o KTf=570oK

V_f=?Vf=?

V_i/T_i=V_f/T_fViTi=VfTf

7/843=V_f/5707843=Vf570

V_f=(570*7)/843Vf=5707843

V_f=4.73" "LVf=4.73 L