A projectile is shot at an angle of pi/4 π4 and a velocity of 16 m/s16ms. How far away will the projectile land?

1 Answer
May 19, 2016

128/51285

Explanation:

This answer is based on if g=10g=10
The vertical(verver) and horizontal(hrzhrz) velocity(VV) are both 16*sqrt(2)/2=8sqrt21622=82
Next we calculate the time(TT) it takes to go up and down
We can use how long it take till the vertical speed equals 00 to get the time, T=(verV)/g=8sqrt2/10=8sqrt2/5T=verVg=8210=825
Now we can calculate the distance D=hrzV*T=8sqrt2*8sqrt2/5=128/5D=hrzVT=82825=1285