A small ball rolls horizontally off the edge of a tabletop that is 1.23 m high. It strikes the floor at a point 1.49 m horizontally away from the edge of the table. (a) How long is the ball in the air? (b) What is its speed at the instant it leaves ?

1 Answer
Nov 3, 2015

(a). 0.5"s"

(b). 2.98"m/s"

Explanation:

(a).

Taking the vertical component of the motion and setting the initial velocity equal to zero we get:

s=1/2"g"t^2

:.t^2=(2s)/"g"=(2xx1.23)/(9.8)=0.251

:.t=sqrt(0.251)=0.5"s"

(b).

The horizontal component of velocity is constant so:

v=s/t=1.49/0.5=2.98"m/s"