A spring with a constant of 7 (kg)/s^2 is lying on the ground with one end attached to a wall. An object with a mass of 2 kg and speed of 4 m/s collides with and compresses the spring until it stops moving. How much will the spring compress?

1 Answer
Jun 13, 2017

I got 214cm

Explanation:

During this process the initial kinetic energy K of the object will be converted into elastic potential energy U_(el); so we have:

K=U_(el)

Or:

cancel(1/2)mv^2=cancel(1/2)kx^2

Where x represents the compression of the spring. Rearranging:

x=vsqrt(m/k)=4sqrt(2/7)=2.14m=214cm