A student walks and jogs to college each day. The student averages 5 km/h walking and 9 km/h jogging. The distance from home to college is 8 km, and the student makes the trip in 1 hour. How far does the student jog?

1 Answer
Feb 7, 2016

6.75 km

Explanation:

Let x be the duration spent jogging.

Since the total travel duration is 1 hour, 1 - x is the duration spent walking

d = st

The distance covered by jogging is

=> d_j = 9x

Meanwhile, the distance covered by walking is

d_w = 5(1 - x)

Since the total distance covered is 8 km, we have

=> 9x + 5(1 - x) = 8

=> 9x + 5 - 5x = 8

=> 4x = 3

=> x = 3/4

We want the distance covered by jogging,

d_j = 9x

d_j = 9(3/4)

d_j = 27/4 = 6 3/4 = 6.75