An electric toy car with a mass of 4 kg4kg is powered by a motor with a voltage of 8 V8V and a current supply of 15 A15A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 5 m/s5ms?

1 Answer
Aug 20, 2017

t~~0.42"s"t0.42s

Explanation:

Power can be expressed in terms of current and voltage as:

color(blue)(P=VI)P=VI

  • The units of power are watts, where one watt is equivalent to one joule (of energy) per second. We can use this idea along with the concept of kinetic energy to determine the time required to accelerate the toy car to the given velocity.

color(blue)(K=1/2mv^2)K=12mv2

=>where mm is the object's mass and vv is its velocity.

We have the following information:

  • |->m=4"kg"m=4kg
  • |->V=8"V"V=8V
  • |->I=15"A"I=15A
  • |->v=5"m"//"s"v=5m/s

We can calculate power:

P=(8"V")(15"A)P=(8V)(15A)

color(blue)(P=120" Joules"//"second")P=120 Joules/second

Now kinetic energy:

K=1/2(4"kg")(5"m"//"s")^2K=12(4kg)(5m/s)2

color(blue)(K=50"J")K=50J

So, we have:

50cancel("Joules")xx(1"second")/(120cancel(" Joules"))

=>5/12" seconds"

=>color(blue)(~~0.42" s")