An object has a mass of 2 kg2kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 35 KJ35KJ to 18 KJ18KJ over t in [0, 15 s]t[0,15s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Jan 13, 2018

The average speed is =162.1ms^-1=162.1ms1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2KE=12mv2

The mass is m=2kgm=2kg

The initial velocity is =u_1ms^-1=u1ms1

The final velocity is =u_2 ms^-1=u2ms1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=35000J12mu21=35000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=18000J12mu22=18000J

Therefore,

u_1^2=2/2*35000=35000m^2s^-2u21=2235000=35000m2s2

and,

u_2^2=2/2*18000=18000m^2s^-2u22=2218000=18000m2s2

The graph of v^2=f(t)v2=f(t) is a straight line

The points are (0,35000)(0,35000) and (15,18000)(15,18000)

The equation of the line is

v^2-35000=(18000-35000)/15tv235000=180003500015t

v^2=-1133.3t+35000v2=1133.3t+35000

So,

v=sqrt(-1133.3t+35000)v=1133.3t+35000

We need to calculate the average value of vv over t in [0,15]t[0,15]

(15-0)bar v=int_0^15(sqrt(-1133.3t+35000))dt(150)¯v=150(1133.3t+35000)dt

15 barv= (-1133.3t+35000)^(3/2)/(3/2*-1133.3)| _( 0) ^ (15) 15¯v=(1133.3t+35000)32321133.3∣ ∣150

=((-1133.3*15+35000)^(3/2)/(-1700))-((-1133.3*0+35000)^(3/2)/(-1700))=(1133.315+35000)321700(1133.30+35000)321700

=35000^(3/2)/1700-18000^(3/2)/1700=3500032170018000321700

=2431.1=2431.1

So,

barv=2431.1/15=162.1ms^-1¯v=2431.115=162.1ms1

The average speed is =162.1ms^-1=162.1ms1