An object has a mass of 2 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 64 KJ to 28 KJ over t in [0, 15 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Jan 6, 2018

The average speed is =319.6ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is m=2kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=64000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=28000J

Therefore,

u_1^2=2/2*64000=64000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/2*28000=28000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,64000) and (15,28000)

The equation of the line is

v^2-64000=(28000-64000)/15t

v^2=-2400t+64000

So,

v=sqrt(-2400t+64000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,15]

(15-0)bar v=int_0^15(sqrt(-2400t+64000))dt

15 barv= (-2400t+64000)^(3/2)/(3/2*-2400)| _( 0) ^ (15)

=((-2400*15+64000)^(3/2)/(-2400))-((-2400*0+64000)^(3/2)/(-2400))

=64000^(3/2)/2400-28000^(3/2)/2400

=4794

So,

barv=4794/15=319.6ms^-1

The average speed is =319.6ms^-1