An object has a mass of 2 kg2kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 64 KJ64KJ to 38 KJ38KJ over t in [0, 15 s]t[0,15s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Sep 12, 2017

The average speed is =225.2ms^-1=225.2ms1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2KE=12mv2

The mass is =2kg=2kg

The initial velocity is =u_1ms^-1=u1ms1

The final velocity is =u_2 ms^-1=u2ms1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=64000J12mu21=64000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=38000J12mu22=38000J

Therefore,

u_1^2=2/2*64000=64000m^2s^-2u21=2264000=64000m2s2

and,

u_2^2=2/2*38000=38000m^2s^-2u22=2238000=38000m2s2

The graph of v^2=f(t)v2=f(t) is a straight line

The points are (0,64000)(0,64000) and (15,38000)(15,38000)

The equation of the line is

v^2-64000=(38000-64000)/15tv264000=380006400015t

v^2=-17333t+64000v2=17333t+64000

So,

v=sqrt((-1733.3t+64000)v=(1733.3t+64000)

We need to calculate the average value of vv over t in [0,15]t[0,15]

(15-0)bar v=int_0^15(sqrt(-1733.3t+64000))dt(150)¯v=150(1733.3t+64000)dt

15 barv=[((-1733.3t+64000)^(3/2)/(-3/2*1733.3))]_0^1515¯v=(1733.3t+64000)32321733.3150

=((-1733.3*15+64000)^(3/2)/(-2600))-((-1733.3*0+64000)^(3/2)/(-2600))=(1733.315+64000)322600(1733.30+64000)322600

=64000^(3/2)/2600-38000^(3/2)/2600=6400032260038000322600

=3378.2=3378.2

So,

barv=3378.2/15=225.2ms^-1¯v=3378.215=225.2ms1

The average speed is =225.2ms^-1=225.2ms1