An object has a mass of 4 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 144 KJ to 120KJ over t in [0, 3 s]. What is the average speed of the object?

2 Answers
Dec 13, 2017

Average speed = (v_0 + v ) /2 approx 256.64 m/s

Average acceleration = (v_0 - v ) /3 approx -7.794 m/(s^2)

Explanation:

For this question we must cosnider the formula for K.E

K.E = 1/2 * m * v^2

Initial Kinetic energy=> K.E_0= 144*1000 J

=> 1/2 * 4 * v_0^2 = 144000

=> v_0 approx 268.33 m/s

Final Kinetic energy, => K.E = 120*1000J

=> 1/2 * 4 * v^2 = 120000

=> v approx 244.95 m/s

Average speed = (v_0 + v ) /2 approx 256.64 m/s

Average acceleration = (v_0 - v ) /3 approx -7.794 m/(s^2)

Dec 13, 2017

The average speed is =256.8ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is m=4kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=144000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=120000J

Therefore,

u_1^2=2/4*144000=72000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/4*120000=60000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,72000) and (3,60000)

The equation of the line is

v^2-72000=(60000-72000)/3t

v^2=-4000t+72000

So,

v=sqrt(-4000t+72000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,3]

(3-0)bar v=int_0^3(sqrt(-4000t+72000))dt

3 barv= (-4000t+72000)^(3/2)/(3/2*-4000)| _( 0) ^ (3)

=((-4000*3+72000)^(3/2)/(-6000))-((-4000*0+72000)^(3/2)/(-6000))

=72000^(3/2)/6000-60000^(3/2)/6000

=770.4

So,

barv=770.4/3=256.8ms^-1

The average speed is =256.8ms^-1