An object has a mass of 4 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 48 KJ to 360 KJ over t in [0, 12 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Jun 21, 2017

The average speed is =310.5ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is =4kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=48000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=360000J

Therefore,

u_1^2=2/4*48000=24000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/4*360000=180000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,24000) and (12,180000)

The equation of the line is

v^2-24000=(180000-24000)/12t

v^2=13000t+24000

So,

v=sqrt((13000t+24000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,12]

(12-0)bar v=int_0^12sqrt((13000t+24000))dt

12 barv=[((13000t+24000)^(3/2)/(3/2*13000)]_0^12

=((13000*12+24000)^(3/2)/(19500))-((13000*0+24000)^(3/2)/(19500))

=180000^(3/2)/19500-24000^(3/2)/19500

=3725.6

So,

barv=3725.6/12=310.5ms^-1

The average speed is =310.5ms^-1