An object has a mass of 4 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 96 KJ to 320 KJ over t in [0, 12 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Mar 18, 2018

The average speed is =318.4ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is m=4kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=96000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=320000J

Therefore,

u_1^2=2/4*96000=48000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/4*320000=160000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,48000) and (12,160000)

The equation of the line is

v^2-48000=(160000-48000)/12t

v^2=9333.3t+48000

So,

v=sqrt(9333.3t+48000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,12]

(12-0)bar v=int_0^12(sqrt(9333.3t+48000))dt

12 barv= [(9333.3t+48000)^(3/2)/(3/2*9333.3)] _( 0) ^ (12)

=((9333.3*12+48000)^(3/2)/(14000))-((9333.3*0+48000)^(3/2)/(14000))

=16000^(3/2)/14000-48000^(3/2)/14000

=3820.3

So,

barv=3820.3/12=318.4ms^-1

The average speed is =318.4ms^-1