An object has a mass of 6 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 72 KJ to 720 KJ over t in [0, 3 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Jul 20, 2017

The average speed is =351.4ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is =6kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=72000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=720000J

Therefore,

u_1^2=2/6*72000=24000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/6*720000=24000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,24000) and (3,240000)

The equation of the line is

v^2-24000=(240000-24000)/3t

v^2=72000t+24000

So,

v=sqrt((72000t+24000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,3]

(3-0)bar v=int_0^3sqrt(72000t+24000))dt

3 barv=[((72000t+24000)^(3/2)/(3/2*72000)]_0^3

=((72000*3+24000)^(3/2)/(108000))-((72000*0+24000)^(3/2)/(108000))

=240000^(3/2)/108000-24000^(3/2)/108000

=1054.2

So,

barv=1054.2/3=351.4ms^-1

The average speed is =351.4ms^-1