An object has a mass of 6 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 84 KJ to 48 KJ over t in [0, 6 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Feb 21, 2018

The average speed is =147.9ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is m=6kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=84000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=48000J

Therefore,

u_1^2=2/6*84000=28000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/6*48000=16000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,28000) and (6,16000)

The equation of the line is

v^2-28000=(16000-28000)/6t

v^2=-2000t+28000

So,

v=sqrt(-2000t+28000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,6]

(6-0)bar v=int_0^6(sqrt(-2000t+28000))dt

6 barv= [(-2000t+28000)^(3/2)/(-3/2*2000)] _( 0) ^ (6)

=((-2000*6+28000)^(3/2)/(-3000))-((-2000*0+28000)^(3/2)/(-3000))

=28000^(3/2)/3000-16000^(3/2)/3000

=887.15

So,

barv=887.15/6=147.9ms^-1

The average speed is =147.9ms^-1