An object has a mass of 6 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 54 KJ to 225 KJ over t in [0, 8 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Dec 27, 2017

The average speed is =212.0ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is m=6kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=54000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=225000J

Therefore,

u_1^2=2/6*54000=18000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/6*225000=75000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,18000) and (8,75000)

The equation of the line is

v^2-18000=(75000-18000)/8t

v^2=7125t+18000

So,

v=sqrt(7125t+18000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,8]

(8-0)bar v=int_0^12(sqrt(7125t+18000))dt

8 barv= (7125t+18000)^(3/2)/(3/2*7125)| _( 0) ^ (8)

=((7125*8+18000)^(3/2)/(10687.5))-((7125*0+18000)^(3/2)/(10687.5))

=75000^(3/2)/10687.5-18000^(3/2)/10687.5

=1695.9

So,

barv=1695.9/8=212.0ms^-1

The average speed is =212.0ms^-1